- 15 % na celý sortiment pro objednávky nad 1000 Kč. Použijte kód leto15 v košíku. AKCE JE ČASOVĚ OMEZENÁ.

Péče o šperky

Pořídili jste si nové šperky nebo někomu udělali radost a chcete vědět, jak se o šperky starat tak, aby vám vydržely co nejdéle jako nové, neztratily svůj třpyt a mohly vám dělat stále radost?

Jak pečovat o šperky ze stříbra a ocele

Velké množství šperků, které v našem e-shopu Perlomanie najdete, jsou vyrobené ze stříbra o ryzosti 925/1000 nebo chirurgické ocele. Šperky ze stříbra jsou ale křehké, jemné a často u nich dochází k černání. Ocelové šperky nečernají, ale protože ocel nejvíce používáme jen na zapínání a většina našich šperků je jemných a minimalistických, platí pro ně povětšinou stejná pravidla jako pro šperky vyrobené ze stříbra. Poradíme vám, jak o šperky pečovat tak, aby byly stále jako nové.

Co je oxidace a proč stříbrné šperky černají?

Stříbro je drahý kov, jehož přirozenou vlastností je oxidace. Je to chemická reakce, která vzniká za přítomnosti vlhkosti a dalších chemických látek. Zabránit oxidaci stříbrných šperků se nedá, ale můžete je snadno a rychle vyčistit. Pokud o šperky budete i řádně pečovat, čistit je budete muset jen výjimečně.

Správné uchovávání šperků

Stříbrné šperky

Šperky nikdy nenechávejte na vlhkých místech. Papírové krabičky, ve kterých šperk můžete darovat nejsou ke skladování šperků vhodné vůbec. Ve výplni se může držet vlhkost, která i zářivý šperk ze stříbra za krátkou dobu může proměnit v začernalý a nehezký kousek. Stříbrné šperky uchovávejte samostatně na čisté na suchém a temném místě. Nám se osvědčilo stříbrné šperky ukládat čisté do malých igelitových sáčků. Díky tomu se ke šperkům nedostane vlhkost.

Ocelové šperky

Naše ocelové šperky jsou jemné. Takže pokud šperk nenosíte, otřete ho jemným hadříkem, abyste z něj dostali pryč nečistoty a uložte ho samostatně na temné a suché místo.

Jak vyčistit zčernalé stříbro

Možností, jak udělat ze zašedlého šperku zase šperk lesklý a krásný tak, jako když jste ho koupili, je několik. Buď můžete použít hadřík nebo utěrku na čištění stříbra. Nebo roztok či lázeň na čištění stříbra. Hadřík vyčistí šperk ve větších plochách a roztok se zase dostane všude. Pozor dejte na šperky, které jsou osazeny perlami nebo kameny. Při mechanickém čištění hadříkem byste mohli nechtěně šperk poškodit. Pokud byste chtěli šperky s perlami nebo kameny dávat do čistící lázně, vyberte takovou, která je na takové šperky vhodná. Perly a kameny se mohou lehce nesprávnou péčí poškodit.

Jak se starat o šperky

Péče o stříbrné šperky

Stříbro je měkký kov. Sundavejte své šperky na sportovní aktivity, zahradničení, úklid atp. Stříbrné šperky by se neměly dostat do kontaktu s různými chemickými látkami jako jsou například parfémy, mýdla, atp. Pokud šperk nenosíte, uložte ho na místo, kde se k němu nedostane vlhkost a bude tam temno. V případě, že si šperk sundáte mimo domov, nenoste ho v kapse ani třeba v peněžence, stříbro je měkký kov a lehce se může poškodit.

Péče o ocelové šperky

I ocelové šperky nenoste na sport, zahradničení, neuklízejte s nimi. Může dojít k přetrhnutí nebo jinému poškození. Zvlášť, pokud jsou šperky osazeny kameny nebo perlami. Šperky by se neměly dostat do kontaktu s chemickými látkami jako jsou parfémy, mycí gely, čistící prostředky atp. Šperky nikdy nenoste po kapsách nebo peněženkách.

Péče o šperky osazené perlami nebo kameny

Perly i kameny jsou nejen křehké, ale vlivem různých chemických látek by mohlo dojít i k jejich nevratnému poškození. Perlové šperky i šperky s kameny sundavejte na sportovní aktivity, nenoste je ven, když jdete zahradničit. A ani domácí úklid jim neprospěje. Mohly by přijít do styku s čistícími prostředky nebo se mechanicky poškodit. Naše šperky jsou jemné. Díky tomu na ně dávejte pozor a budou dlouhá léta jako nové.

Pokud náš šperk chcete darovat později, vždy ho vyndejte z dárkové krabičky. V případě, že šperk v krabičce ponecháte stříbrný šperk, může dojít k jeho ztmavnutí, oxidaci. Té se zbavíte vyčištěním hadříkem určeným na stříbrné šperky nebo ponořením do čistící lázně vhodné na konkrétní šperk i s jeho osazením.

Dárkové krabičky neslouží k uchování šperků.

Pokud se o šperky budete starat, budete na ně jemní, na sport a další aktivity sundávat, vydrží vám roky jako nové.

Zpět do obchodu